Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?
- Szczegóły
Ubezpieczenia są rozwiązaniem, które daje nam pewne bezpieczeństwo, szczególnie w sytuacjach, których nie możemy przewidzieć. Z kolei mieszkanie jest gwarancją pewnej stabilności i dachu nad głową, co jest dla nas bardzo ważne. Dlatego te dwa elementy powinny iść ze sobą w parze. Co zyskujemy i czemu powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania?
Na czym polegają ubezpieczenia mieszkaniowe i co zyskujemy wykupując polisę?
Ubezpieczenia mieszkaniowe są kierowane do właścicieli, użytkowników domów jednorodzinnych, wielorodzinnych (zazwyczaj do 4 wydzielonych lokali mieszkalnych), mieszkań w domach wielorodzinnych, wraz z pomieszczeniami przynależnymi, domków letniskowych i znajdujących się tam ruchomości domowych, a także budynków gospodarczych (np. garaże wolnostojące), budowli, i innych elementów zabudowy działek siedliskowych. Tak jak każde inne ubezpieczenia majątkowe, służą one zabezpieczeniu interesu majątkowego klienta związanego z posiadaniem tego typu mienia. W rozmowie z pośrednikiem klient określa jaka część tego interesu chce by była chroniona, w jakim zakresie i w granicach jakich sum ubezpieczenia.
Co obejmuje ubezpieczenie domu/mieszkania?
Warto wiedzieć, że polisy mieszkaniowe mogą zabezpieczać nasz interes nie tylko wprost, czyli w związku z utratą, zniszczeniem mienia wskutek zdarzeń losowych, np. pożaru, wybuchu, zalania, uderzenia pioruna, huraganu, etc., czy też działania osób trzecich; kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, dewastacja, ale także np. w zakresie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, w tym w związku z posiadaniem domu lub mieszkania. Należy przy tym pamiętać, że owe OC to nie tylko asekuracja Ubezpieczyciela w przypadku gdy zalejemy sąsiadów. Wachlarz ochrony w tym zakresie jest dość obszerny, choć niejednolity we wszystkich ofertach; począwszy od szkód poczynionych przez naszego psa, poprzez szkody które wyrządziliśmy np. w pensjonacie podczas urlopu, a skończywszy np. na ochronie gdy rekreacyjnie używaliśmy łódki wiosłowej, żaglówki, czy pojazdów UTO (oczywiście na określonych warunkach).
Oferty tego typu zawierają też inny rodzaj wsparcia dla klientów, w razie zajścia wspomnianych zdarzeń ubezpieczeniowych, np.: pomoc hydraulika, szklarza ślusarza, itd.), a niekiedy także np. pomoc w związku z awarią lodówki, pralki, telewizora, czy laptopa (assistance). Od pewnego czasu w ofertach ubezpieczeń mieszkaniowych można znaleźć także elementy ubezpieczeń osobowych, np. można ubezpieczyć siebie i domowników od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Większość propozycji w tym zakresie przybiera formę pakietów, co ma swoje ograniczenia ale też zalety. Dlatego dobrze jest najpierw przemyśleć swoje priorytety; co jest kluczowe, bezwzględnie konieczne, co mniej istotne, a z czego możemy zrezygnować, jaki główny cel chcemy zrealizować wykupując polisę. Przydatność, atrakcyjność wspomnianych pakietów należy oceniać wg. tegoż kryterium, plus oczywiście cena. Tu przydaje się kontakt z profesjonalnym doradcą ubezpieczeniowym. Każde ubezpieczenie ma swoją specyfikę i oczywiście jest określonym kosztem. Dlatego warto je traktować nie tylko jako wydatek ale przede wszystkim jako dobrze przemyślaną inwestycję w bezpieczeństwo. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach, pośrednik ubezpieczeniowy jest do Państwa dyspozycji.